Modzele to bolesne odciski, które pojawiają się na piętach, podeszwie stóp i palcach. Dlaczego powstają odciski na stopach? Jak pozbyć się modzeli domowymi sposobami? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu

 

Modzele – przyczyny

 

Nie ma co się oszukiwać – modzele to swego rodzaju kobieca choroba cywilizacyjna.  Modne buty na kilkucentymetrowym obcasie nie są tym, o czym marzą Twoje stopy. Zbyt ciasne, twarde obuwie, które podczas chodzenia wywołuje tarcie, nienaturalne ustawienie stóp, czy po prostu zła higiena, to tylko niektóre z przyczyn powstania odcisków .

Modzele to jednak nie tylko problem kosmetyczny, jeśli w porę ich nie usuniesz, odciski te będą powodować coraz większy ból i krwawienie, co  w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia

 

Odciski na stopach –  profilaktyka

 

Wiadomo nie od dziś, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego  warto wspomnieć również o działaniach profilaktycznych. Po pierwsze –  noś buty na wysokim obcasie najrzadziej jak ko tylko możliwe. Po drugie – regularnie, czyli 1-2 razy w tygodniu wykonuj peeling stóp. Po trzecie – nie wycinaj modzeli cążkami, bo możesz doprowadzić do zakażenia.

Zobacz również: 5 domowych sposobów na popękane pięty

Modzele na stopach – jak je zmiękczyć

 

Domowe leczenie modzeli to pierwsza pomoc w walce z odciskami na stopach. Od czego powinnaś zacząć? Najważniejsze jest w tym przypadku zmiękczenie skóry. Ułatwi to późniejsze zabiegi z pumeksem. Oto kilka domowych sposobów na modzele.

 

Napar z rumianku

 

Zalej  w 1 litrze wrzącej wody  4 koszyczki rumianku, poczekaj aż trochę przestygnie. Kiedy będzie jeszcze ciepła mocz stopy w naparze przez około 15 minut. Rumianek  zmiękczy stwardniałą skórę, a także złagodzi ból.

 

Pasta z sody oczyszczonej

 

Połącz 1 łyżkę sody oczyszczonej z odrobiną wody. Tak sporządzoną maść na odciski nałóż na wilgotne stopy. Wetrzyj, wykonując delikatny masaż, a później peelinguj pumeksem.

 

Opatrunek  z cytryny

 

Gruby plaster cytryny nałóż na miejsce, w którym występuje odcisk, a następnie zawiń bandażem i pozostaw na całą noc.

Krem ze słodkich migdałów i lanoliny

Składniki:

 

3 łyżki oleju ze słodkich migdałów

  • 5 łyżek lanoliny
  • 3 łyżki gliceryny
  • 1 łyżka oleju lawendowego

 

Przygotowanie:

 

W jednym naczyniu podgrzej olej ze słodkich migdałów, glicerynę i olejek lawendowy, a w drugim rozpuść lanolinę. Gdy wszystkie składniki się rozpuszczą, połącz je i wymieszaj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.  Mieszankę umieścić w szklanym pojemniku, odczekaj az przestygnie i zacznie przypominać krem.

 

Jak stosować domowy krem na odciski

 

Najpierw mocz stopy w ciepłej wodzie przez ok 15 minut,  później osusz i nałóż grubą warstwę kremu. Ten zabieg znacznie ułatwi późniejsze usuwanie martwego naskórka pumeksem.

Zobacz również: Srebro koloidalne – tajemnica pięknej i zdrowej skóry bez problemów