Dziś nasze półki uginają się pod ciężarem kosmetyków praktycznie do wszystkiego. Jak to się  więc działo, że nasze babki i prababki wyglądały tak pięknie? Okazuje się, że w czasach, kiedy nie było drogerii kobiety doskonale sobie radziły, produkując kosmetyki domowej roboty.  Te najciekawsze receptury naszych babć znajdziesz w książce “Piękno bez konserwantów”  Aleksandry Zaprutko-Janickiej.  Oto kilka propozycji z owej książki.

Receptury naszych babć – kosmetyki domowej roboty

Domowy sposób  na spierzchnięte usta

Dziś mamy do dyspozycji najróżniejsze kremy i sztyfty do ust,  a przecież ostatnimi czasy zimy nie należą do srogich. Jak radziły sobie nasze babcie, gdy  temperatura sięgała -20 stopni Celsjusza, a usta stawały się suche i popękane? Z pomocą przychodziła im lanolina lub pomadka, którą również dzisiaj możesz przygotować samodzielnie

Składniki, które będą Ci potrzebne to:
  • 10 gramów białego wosku pszczelego;
  • 30 gramów oleju migdałowego;
  • 4 gramy esencji benzoesowej,

Jak pozbyć się wągrów domowymi sposobami

Problemy skórne spędzały sen z powiek nie tylko Tobie, ale również Twojej babci i  prababci.

Jeśli  nadal szukasz skutecznego sposobu na pozbycie się zaskórników, wypróbuj  maść na wągry domowej roboty, której przepis pochodzi z książki “Piękno bez konserwantów”.

Składniki:
  • cztery części glinki białej (kaolinu, który można kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi);
  • trzy części gliceryny;
  • dwie części dobrej jakości octu;
  • odrobina ulubionego olejku eterycznego

Sposób przygotowania:

Wymieszaj wszystkie składniki. Maść nakładaj wieczorem. Uważaj jednak, aby nie dostała się do oczu

Szokujące i nie zawsze bezpieczne metody

Według autorki, nasze babki miały też dość dziwne sposoby “poprawiania natury”. Możemy do nich zaliczyć, przyciemnienia brwi sadzą, utrwalanie fryzury tłuszczem zwierzęcym oraz…. nacieranie brodawek arszenikiem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do książki “Piękno bez konserwantów” albo zapytaj swoją babcię.  Pamiętaj jednak o tym, aby wcześniej złożyć jej życzenia. 😉